Jizerka – nejchladnější místo na běžkách

Na Smědavu vyjedete z Bartlovky skibusem, nebo autem. Parkoviště na Smědavě je velké, ale pozor za krásných zimních víkendů bývá beznadějně plné a parkovat na příjezdové silnici je problém. Autem jeďte proto raději včas.

Ze Smědavy se vydáte mírným stoupáním ve směru silnice, po které jste přijeli. Upravená stopa pod sebou opravdu skrývá silnici na Souš, která je vždy na zimu sezonně uzavřená. Asi po kilometru odbočíte vlevo a po pár desítkách metrů vpravo na Knížecí cestu. Po Knížecí cestě necelé 4 kilometry příjemné jízdy víceméně po vrstevnici na rozcestí s Jezdeckou cestou. Nyní vás čeká největší stoupaní celého výletu, ale nebojte se, není dlouhé a po chvíli ho následuje klesání. Ve sjezdu minete křižovatku s Promenádní cestou, kde uvidíte i bunkr pohraničního opevnění. Dalším mírným sjezde, se dostanete až na Jizerku.

Na Jizerce máte několik možností, kde se občerstvit – Panský dům, Pyramida, Bývalá sklárna, nebo Pešákovna a několik dalších.

Z Jizerky pak kolem Pešákovny na Jizerskou silnici. Po ní pak zpět na Smědavu. Cestou se ještě můžete zastavit u kiosku Občerstvení Promenáda. Odsud už jen sjezd na Smědavu.

Délka:   14 km

Celá cesta vede po strojně upravených běžeckých tratích s malou obtížností. Je vhodná i pro děti a mále trénované běžkaře. Na MAPĚ se můžete na trasu podívat a uvidíte i možná prodloužení, je jich několik.