Po Jizerské magistrále

Jizerské hory nabízí velké množství běžeckých tras, Jizerská magistrála nabízí téměř 200 km upravených tras. Cesty se často různě kříží. Máte tak možnost vybrat si z mnoha možných tras.

Na Smědavu vyjedete z Bartlovky skibusem, nebo autem. Parkoviště na Smědavě je velké, ale pozor za krásných zimních víkendů bývá beznadějně plné a parkovat na příjezdové silnici je problém. Autem jeďte proto raději včas.

Jednou z možností je vyrazit ze Smědavy k občerstvovacímu kiosku Knejpa. Můžete se dát kratší cestou do strmého stoupání po severním svahu druhé nejvyšší hory Jizerských hor – Jizery. Nebo můžete jet po jižním svu, kde je stoupání mírnější, ale cesta delší. Každopádně si určitě na Knejpě rádi dáte čaj, nebo pivo. Z Knejpy můžete pokračovat po Štolpišské silnici směrem na Čihadla, Tetřeví boudu a Hřebínek. I na Hřebínku si můžete odpočinout a občerstvit se. Z Hřebínku je hezká a hojně využívaná cesta na Šámalovu chatu na Nové louce. Odsud pak na Kristiánov. Z Kristiánova táhlým stoupáním po Kristiánovské cestě na Čihadla, Knejpu a po svahu Jizery zpět na Smědavu.

Délka:   25 km

Náročnost střední, celá cesta vede po upravených běžeckých trasách. Trasu si můžete prohlédnout na MAPĚ.

Více informací o běžeckých trasách najdete na webu Jizerské magistrály.