previous arrow
next arrow
Slider

Historie

Stavba na místě dnešní Bartlovy boudy je zaznamenaná v mapách Stabilního katastru již v roce 1843. Majitelem boudy (a tehdy se jí ještě neříkalo Bartlova) byla v té době rodina Neumannových. V roce 1910 ji přenechali místnímu lékaři Rüfflerovi. Ten ve stejném roce nechává boudu přestavět. Staví kamennou podezdívku, část boudy je zděná se světlou omítkou. Letopočet 1910 je také vyryt do komína. Kolem boudy je zahrada s ovocnými stromy a odpočinkovým altánem. Rüfflerovi, ale před první světovou válkou odcházejí do zahraničí.

Roku 1926 se majitelem stává Anton Bartel, jehož jméno nese bouda dodnes. V domě zřizuje restauraci s kavárnou. Přistavuje terasu s barevnými skly v oknech. Jeho dcera Anna Neuwingerová nechala v roce 1938 přistavět jižní část s prostorným sálem a v podkroví pokoje pro ubytování.

Po válce se bouda dostala do správy ROH (Revoluční odborové hnutí), posléze pod družstvo Jednota.

V roce 1990 se majiteli stali manželé Novotní z Frýdlantu, kteří provozovali restauraci a ubytování až do roku 2018, kdy Bartlovu boudu koupila rodina Damaškových.

Dnes zde najde ubytování na 20 - 25 hostů a v restauraci se společenským sálem se může najednou občerstvit téměř 100 hostů.

Galerie historických fotografií

Bartlova bouda stojí v Jizerských horách na svahu Paličníku ve výšce 520 m.n.m. a je vhodným nástupním místem do doliny Hájeného potoka a na skalnatý vrchol Paličník, na Kočičí kameny a případně i na Smrk (1 124 m.n.m.), nejvyšší vrchol Jizerských hor. V nejbližším okolí jsou lesy a Hájený potok, jehož vody tvoří četné peřeje a vodopády a protékají skalnatou roklí 2 km dlouhou. V údolí Smědé (pouhý 1 km od Bartlovy boudy) je letovisko a hoské středisko Bílý Potok. Celá oblast je vhodná pro letní i zimní rekreaci. Několik kilometrů vzdálená Jizerská magistrála nabízí poměrně rozsáhlý a nepříliš náročný areál pro běh na lyžích. Trasy magistrály jsou využívany celoročně, vedou totiž po upravovaných cestách vhodných nejen pro běh na lyžích, ale i pro pěší turistiku, cykloturistiku a jizdu na kolečkových bruslích. Za zmínku stojí také možnost využití rozsáhlé sítě singltrekových tratí s různou obtížností. Zdejší singltrekové tratě byly vybudovány jako první v České republice.

Galerie současných fotografií Bartlovy boudy

Bartlova bouda