previous arrow
next arrow
Slider

Historie

EN

Stavba na místě dnešní Bártlovy boudy je zaznamenaná v mapách Stabilního katastru již v roce 1843. Majitelem boudy byla v té době rodina Neumannových. V roce 1910 ji přenechali místnímu lékaři Rüfflerovi. Ten ve stejném roce nechává boudu přestavět. Staví kamennou podezdívku a část boudy je zděná se světlou omítkou. Letopočet 1910 je také vyryt do komína. Kolem boudy je zahrada s ovocnými stromy a odpočinkovým altánem. Rüfflerovi, ale před první světovou válkou odcházejí do zahraničí.

Roku 1926 se majitelem stává Anton Bartel, jehož jméno nese bouda dodnes. V domě zřizuje restauraci s kavárnou. Přistavuje terasu s barevnými skly v oknech. Jeho dcera Anna Neuwingerová nechala v roce 1938 přistavět jižní část s prostorným sálem a v podkroví pokoje pro ubytování.

Po válce se bouda dostala do správy ROH (Revoluční odborové hnutí), posléze pod družstvo Jednota.

V roce 1990 se majiteli stali manželé Novotní z Frýdlantu, kteří provozovali restauraci a ubytování až do roku 2018, kdy Bártlovu boudu koupila rodina Damaškových.

Galerie historických fotografií

Bartlova bouda stojí v Jizerských horách na svahu Paličníku ve výšce 520 m.n.m. a je vhodným nástupním místem do doliny Hájeného potoka a na skalnatý vrchol Paličník, na Kočičí kameny a případně i na Smrk (1 124 m.n.m.), nejvyšší vrchol Jizerských hor. V nejbližším okolí jsou lesy a Hájený potok, jehož vody tvoří četné peřeje a vodopády a protékají skalnatou roklí 2 km dlouhou. V údolí Smědé (pouhý 1 km od Bartlovy boudy) je letovisko a hoské středisko Bílý Potok. Celá oblast je vhodná pro letní i zimní rekreaci. Několik kilometrů vzdálená Jizerská magistrála nabízí poměrně rozsáhlý a nepříliš náročný areál pro běh na lyžích. Trasy magistrály jsou využívany celoročně, vedou totiž po upravovaných cestách vhodných nejen pro běh na lyžích, ale i pro pěší turistiku, cykloturistiku a jizdu na kolečkových bruslích. Je možné vyzkoušet první singltrekovou stezku v České republice.

Galerie současných fotografií Bartlovy boudy

bartlovka